8. אלוף הרצי הלוי האיש שגדל בלב הציונות הדתית והפך למועמד בולט לתפקיד הרמטכ”ל ה–23 // נועם אמיר

אם לא יקרה משהו דרמטי, אלוף הרצי הלוי ימונה לרמטכ”ל ה־23 של צה”ל בעוד שנה ועשרה חודשים. שנים רבות שלא היה מועמד ברור כל כך לתפקיד.

הקריירה הצבאית של הלוי התפתחה כולה ביחידות מובחרות, ומתחילת הדרך הוא סומן כמי שנועד לגדולות. הוא נולד ב־1967 והתגייס ב־1985. לאחר שסיים קורס קצינים, מונה למפקד פלוגת “עורב” של חטיבת הצנחנים. מקורביו מספרים שכבר בגיל צעיר ראו בו מפקד ומעצב דמות לוחם, והוא לקח את פקודיו קדימה מתוך כוונה ברורה שהעצמתם תעצים גם אותו. המעבר לסיירת מטכ”ל היה טבעי, והלוי פיקד במשך עשור בכמה תחנות משמעותיות בסיירת, עד שהגיע בשנת 2001 לתפקיד הבכיר של מפקד הסיירת.

צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הלוי יכול היה לזוז הצידה לתפקידי מטה, אבל הוא ידע שהוא נולד לתפקידים שבהם עוסקים בעיצוב מודל הלחימה של צה”ל. משם הלך לפקד בכלל הגזרות ולמד את הצבא לאורכו ולרוחבו. תחילה שירת כמפקד החטיבה המרחבית “מנשה”. בשנת 2007 עבר לפקד על החטיבה שבה שירת בתחילת דרכו, הצנחנים. לאחר מכן קיבל את תפקיד המודיעין הראשון שלו. הוא טיפס עד שמונה לתפקיד ראש אמ”ן.

בתקופתו, אגף המודיעין עבר מהפכה של ממש. עד אז נחשב אמ”ן ליחידה חוץ־צבאית, עם מפקדים מתנשאים שלא משתפים את תוצרת האגף עם שאר הצבא, וכשתוצר האגף המודיעיני כבר יצא החוצה, בדרך כלל המידע הגיע באיחור בגלל סיאוב תהליכים. הלוי הבין שם, בעיקר כלקח ממלחמת לבנון השנייה, שבלי מודיעין נגיש אין לצבא סיכוי לנצח. הוא פתח את אמ”ן לכלל היחידות והכניס את חובשי הכומתות הירוקות לכל יחידה בצה”ל. המודיעין חולק, שיתוף הפעולה עם השב”כ והמוסד פרח והגיע לשיאים חדשים, ומאגף מודיעין שתורתו הייתה להביא מודיעין מדויק אבל מצומצם הפך אמ”ן לבית חרושת של מודיעין מהטובים בעולם. תורתו של הלוי נמשכת באמ”ן גם שנים אחרי שסיים את תפקידו.

בשנים האחרונות הוא קיבל את פיקוד הדרום. מאז שנכנס לפיקוד, רצועת עזה התייצבה באופן משמעותי. הלוי הוביל תחת הרמטכ”ל אביב כוכבי גישה שקבעה: אין דבר כזה לא להגיב. לפניו צה”ל בעיקר הכיל את רצועת עזה וארגוני הטרור שבה; בתקופתו למדו ארגוני הטרור שצה”ל הוא לא צבא שצופה מן הצד, וכל פעולת טרור נענית בתגובה חריפה. סבבי הלחימה הוכיחו את עצמם, והובלת הפיקוד לסיכול ממוקד ברצועה תוך היערכות למלחמה, משימה שקיבל ביום הראשון מהרמטכ”ל כוכבי, סידרה לצה”ל שקט בדרום – כזה שמאפשר לצבא למקד את שיא יכולותיו בזירות אחרות ומאתגרות לא פחות. הלוי מסיים קדנציה טובה מאוד בפיקוד הדרום ועולה ללשכת הרמטכ”ל לתפקיד הסגן.

כשהלוי יוצא לריצות הבוקר שלו הוא שומע בדרך באוזניות שיעורי תורה והרצאות רבנים. הוא נולד, גדל והתחנך בירושלים בלב הציונות הדתית, למד בתיכון הימלפרב והיה חניך בשבט הצופים הדתיים “משואות”. מצד אביו הוא נינו של הרב דב הכהן קוק, ומצד אמו הוא צאצא למשפחת מזרחי־צורף, מהמשפחות הוותיקות בירושלים. הוא נקרא על שם דודו, הרצל (הרצי) הלוי, שנפל בקרב על העיר במלחמת ששת הימים.

המשפיעים – הכתבות
מסדר הדתל״שים
דרושות נשים
המשפיעים בפרסום
המיינסטרים החדש
כובשי כיפות

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!