באו

 

לשנות

בגיליון שלפניכם תמצאו את 50 השמות המשפיעים ביותר מהציונות הדתית. הם נבחרו בקפידה לפי מוכרות, עשייה ציבורית והשפעה. האם הצלחנו לאתר שמות פחות מוכרים שתהילתם עוד לפניהם? נחיה ונראה

הרשימה המדורגת האחרונה שפורסמה מעל דפי מוסף זה הייתה בגיליון ה־100 של מוצש. כמעט שמונה שנים חלפו מאז, שמות ופרצופים חדשים הגיחו אל הציבוריות הישראלית בעוד אחרים פרשו, נעלמו או נפטרו, אך המגמה ברורה ומובהקת. אנשי הציונות הדתית – על כל הרצפים שבה – תופסים יותר ויותר עמדות מפתח בכל תחומי החיים. ראש המוסד וראש המל”ל, היועמ”ש והחשכ”ל, שופטי עליון ומנכ”לי בתי חולים, זמרי השנה ויוצרים עטורי פרסים לצד דמויות מובילות בחינוך וביוזמות חברתיות.

הרשימה התגבשה בין צוותי המערכת במשך חודשים ארוכים, וישיבות הזום היו סוערות. התייעצנו ותחקרנו, התווכחנו ושכנענו. שמות נוספו ונחתכו, עלו וירדו במעלה הדירוג, עד לרגע סגירת הגיליון ממש. קבענו שלושה פרמטרים שעל פיהם בחנו את רלוונטיות המשתתפים: מוכרות, עשייה ציבורית והשפעה. חלקם משחקים בליגת העל, מעניקים תצוגת תכלית מפעימה שמותירה חותם ברור; אחרים פועלים במגרש הביתי ומוכרים בעיקר במגזר פנימה, אך תוצריהם מחלחלים אל החברה הישראלית כולה.

את מי לא תמצאו בדירוג? כבר מן הרגע הראשון קבענו שלא נדרג רבנים, אך פטור בלי כלום אי אפשר, ובעמ’ 74 תוכלו למצוא ניתוח של הרבנים והרבניות הבולטים ביותר שפועלים כיום. גם את חברינו למערכת העיתון השארנו בחוץ מטעמים מובנים (אך כותבים בעיתון שזהו אינו עיסוקם העיקרי כן תוכלו למצוא).

לצד האנשים שבפנים – נתנו את דעתנו בטורים מיוחדים על אלו שנותרו בחוץ: למרבה הצער, בשנת תשפ”א עדיין אין בנמצא מספיק נשים בעלות עשייה משמעותית, וגם לא ספורטאים חובשי כיפה בולטים.

הרשימה הזו לא רק מסכמת את העשור שחלף; הרכבנו אותה עם הפנים קדימה, ותמצאו בה את מי שלטעמנו מאוד יכול להיות שיהפכו לראש הממשלה, לרמטכ”ל ולנשיאה הבאים. האם בדירוג הבא שנערוך נגלה שצדקנו? ימים יגידו. אתם יותר ממוזמנים לשמור את הגיליון ולבדוק בעצמכם.

!קריאה מהנה

עורכי הפרויקט: אביטל אינדיג ויקי הפשטיין | ע. הפקה: יהודית טל

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!